joi , aprilie 25 2024
Breaking News

Apartamente De Vanzare Brasov

Avantajele unor apartamente de vanzare Brasov la parter

Atunci cand vine vorba despre apartamente de vanzare Brasov, unele persoane prefera sa opteze pentru un apartament la parter. Exista o multime de avantaje care sunt asociate cu apartamentele de la parter.

Fireste, exista si dezavantaje ale acestor locuinte. Atat dezavantajele cat si avantajele sunt insa intalnite si in cazul apartamentelor de la ultimul etaj sau de la etajele intermediare.

Dat fiind insa faptul ca acest articol este dedicat apartamentelor de la parter, vom discuta despre avantajele acestora. Vom enumera si posibile dezavantaje spre finalul articolului. Daca va intereseaza asadar un apartament la parter, va recomandam sa cititi pana la final.

Apartamente de vanzare Brasov la parter

In mod evident, avantajele unor Apartamente De Vanzare Brasov la parter sunt mult mai multe in comparatie cu dezavantajele. Intram in detalii si discutam despre acest subiect chiar acum.

1. Pret accesibil

Fiecare persoana care cauta un apartament de vanzare se orienteaza in functie de pret. In comparatie cu apartamentele de la etajele intermediare, cele aflate la parter sunt mai ieftine. Acesta este probabil primul si cel mai important avantaj al unui astfel de apartament. In functie de zona in care se afla locuinta, pretul poate fi chiar si cu 25 – 30% mai mic decat in cazul unui apartament la un etaj intermediar.

2. Libertate mai mare

Un apartament la parter beneficiaza de faptul ca nu exista alte apartamente mai jos, ci doar deasupra. Prin urmare, nu este nevoie sa acordati prea multa atentie zgomotelor facute pe podea, cum ar fi scaunele in miscare sau alte lucruri. Acesta este un privilegiu de care se pot bucura doar persoanele care locuiesc la parter.

3. Mai multa racoare in locuinta vara

Apartamente De Vanzare BrasovPotrivit expertilor in locuinte, parterul este de obicei solutia de locuit care permite un climat mai rece in timpul verii. Acest lucru se datoreaza faptului ca razele puternice ale soarelui nu pot patrunde in apartamentele de la parter dat fiind faptul ca blocurile din fata apartamentului nu permit acest lucru.

Acesta este unul dintre motivele datorita carora, majoritatea apartamentelor de la parter nu au aparate de aer conditionat instalate.

4. Mai putine scari de urcat

Unul dintre cele mai importante avantaje ale apartamentelor de la parter este reprezentat de numarul redus de scari de urcat. Este o adevarata povara sa urcati pana la ultimul etaj cu bagajele sau cu mobilierul pe brate, daca nu exista lift.

Cei care locuiesc la parter se pot simti norocosi. Au de urcat doar cateva scari pana intra in apartament. In plus, accesul de afara in casa si din casa afara este mult mai usor. Deci, si din acest punct de vedere, este rentabila o asemenea achizitie.

Dezavantajele apartamentelor de la parter

Exista si anumite puncte in defavoarea apartamentelor de la parter. Vi le prezentam pe scurt in cele ce urmeaza.

1. Mai putina securitate

Un element care este unul dintre dezavantajele unui apartament la parter este in mod evident aspectul de siguranta. In acest caz, un sistem antifurt bun rezolva problema.

2. Mai putina intimitate

Parterurile au dezavantajul de a fi mai expuse la vederea trecatorilor sau privitorilor. Solutia ar putea fi adoptarea draperiilor. In lipsa acestora, totul se poate vedea de din casa afara pe timpul serii sau al noptii.

Concluzie

Exista atat avantaje cat si dezavantaje ale acestor apartamente de vanzare Brasov de la parter. Fiecare persoana poate decide daca doreste o locuinta la parter sau la un etaj intermediar. Cu siguranta insa, avantajele acestor apartamente sunt mult mai importante decat dezavantajele.

Close