joi , aprilie 25 2024
Breaking News

Ferestre Termopane Brasov

Ce beneficii ofera cele mai bune ferestre termopane Brasov?

Spre ferestre termopane Brasov isi pot indrepta atentia atat proprietarii caselor noi, cat si cei care isi renoveaza locuintele. Unii proprietari care isi renoveaza locuintele aleg sa renunte la ferestrele vechi, cu tamplaria din lemn si un singur geam.

Acele ferestre nu doar ca nu au cel mai placut aspect, dar au si mai multe dezavantaje. Favorizeaza aparitia condensului, permit ca pe timpul iernii sa patrunda frigul de afara in casa, iar vara permit ca racoarea din casa sa ajunga afara. In plus, nu sunt eficiente nici in ceea ce priveste izolarea fonica.

In aceste conditii este cat se poate de firesc ca proprietarii sa isi doreasca achizitia celor mai bune ferestre. Si ce optiune ar putea avea mai buna daca nu cele mai bune ferestre termopane? Continuati sa cititi si aflati de ce este recomandat sa va indreptati atentia spre astfel de ferestre.

Beneficii ferestre termopane Brasov

Cele mai bune ferestre termopane Brasov sunt echipate cu doua sau cu trei geamuri. Pentru aceste geamuri, producatorii folosesc sticla Low-E. Sticla Low-E, prescurtare pentru Low-Emisivity sau Low-Emittance, contine un strat microscopic care ajuta la eficientizarea termica a ferestrei.

Ferestre Termopane BrasovAcoperirea este subtire, non-toxica si practic incolora. Acoperirea functioneaza prin reducerea la minimum a cantitatii de lumina ultravioleta si infrarosie care poate trece prin sticla, reflectand-o si reducand emisiile de caldura radianta.

Ferestrele termopane care sunt echipate cu astfel de sticla au foarte multe avantaje. Va prezentam cateva exemple concrete in continuare.

1. Ofera o foarte buna izolare termica si fonica

Datorita acoperirii lor, ferestrele Low-E sunt mai izolatoare decat sticla standard neacoperita. Acoperirea ajuta la reflectarea caldurii inapoi in casa iarna si in exterior vara. In fiecare sezon si orice climat, ferestrele din sticla Low-E ajuta la mentinerea proprietatilor mai bine izolate.

De asemenea, merita mentionat faptul ca aceste ferestre stau foarte bine si la capitolul izolare fonica. Acest lucru se datoreaza in mod special gazului inert pe care producatorul il introduce intre geamurile din sticla ale ferestrei.

Practic, zgomotul nu se mai aude de afara in casa. Aveti asadar linistea de care aveti nevoie pentru a va odihni oricand doriti.

2. Costuri reduse pentru energie

Undeva, intre 10-50% din toata pierderea de energie dintr-o casa are loc prin ferestre si usi neacoperite: sticla Low-E poate ajuta la reducerea unei anumite pierderi. Ferestrele Low-E ii ajuta pe proprietarii de case sa cheltuiasca mai putin pe costurile de incalzire si racire.

Datorita naturii izolatoare si proprietatilor termice ale stratului microscopic, ferestrele Low-E ajuta la reducerea costurilor energetice asociate cu transferul de caldura care are loc prin ferestre.

3. Protejeaza casele de razele UV distructive

Reducerea numarului de raze UV ​​care intra in casa are mai multe beneficii decat doar costuri mai mici cu energie. Razele UV sunt cunoscute ca dauneaza si estompeaza tesaturile, covoarele, podelele si draperiile.

Sticla Low-E ajuta la protejarea mobilierului, tesaturilor si pardoselilor din interiorul casei, blocand razele UV distructive sa-si faca drum inauntru.

4. Permite luminii naturale sa curga

In ciuda faptului ca ferestrele Low-E blocheaza razele UV si lumina infrarosie, ele permit totusi sa treaca multa lumina naturala, deoarece stratul este fara nuanta si aproape incolor.

In timp ce lumina ar putea fi putin mai putin vizibila decat ar fi printr-un panou de sticla complet transparent, ferestrele din sticla Low-E permit totusi sa curga multa lumina naturala in intreaga casa. Acest lucru ofera proprietarilor de case toate beneficiile luminii naturale fara dezavantaje.

Exista suficient de multe avantaje care sunt asociate cu aceste ferestre termopane Brasov care au sticla Low – E. Asadar, daca doriti ferestre de cea mai buna calitate, acestea reprezinta solutia ideala.

Verifica si

Porte-finestre in PVC

Porte-finestre in PVC

Guida all’Acquisto delle Porte-finestre in PVC: Cosa Considerare Quando si tratta di migliorare l’estetica e …

Close