joi , aprilie 25 2024
Breaking News

Pergola Bioclimatica Brasov

Ce este o pergola bioclimatica Brasov?

Cu totii stim ce este o pergola, insa cati dintre dumneavoastra stiti ce este o pergola bioclimatica Brasov? Ce are aceasta diferit in comparatie cu o pergola simpla, pe care o cunoastem cu totii? Ce face ca o pergola bioclimatica sa fie mai speciala si mai apreciata in zilele noastre decat o pergola conventionala?

Despre aceste pergole vom discuta in randurile care urmeaza. In cazul in care v-ati propus sa faceti o astfel de achizitie, cu siguranta merita sa cititi pana la final. Puteti sa descoperiti in primul rand ce inseamna ca o pergola sun screen sau una bioclimatica.

Apoi, puteti descoperi si informatii cu privire la avantajele pe care aceasta ar putea sa le aduca unei proprietati. Va garantam faptul ca toate informatiile de mai jos sunt foarte utile si interesante.

Tocmai din acest motiv, va recomandam sa cititi pana la final. Este posibil ca la final sa aveti convingerea ca aveti si dumneavoastra nevoie de un asemenea element de decor.

Pergola bioclimatica Brasov: Ce este aceasta?

Tehnic vorbind, o pergola bioclimatica este o structura inovatoare, motorizata, compusa din lamele de aluminiu care poate fi reglata prin telecomanda. Rotirea lamelelor permite reglarea intrarii razelor solare, vantului sau chiar a ploii, datorita sistemului sau special de motorizare.

Pergola Bioclimatica BrasovInchiderea totala a lamelelor creeaza o bariera impermeabila care impiedica intrarea apei in conditii de ploaie. In plus, aceasta apa este condusa in partile laterale, datorita unui sistem de drenaj care garanteaza o acoperire totala.

Spre deosebire de pergolele cu lamele fixe, pergolele bioclimatice permit modificarea inclinarii acestora in functie de radiatia solara sau directia vantului.

Reglarea lamelor permite reglarea razelor solare, impreuna cu fluxul de aer, ceea ce garanteaza o clima rece si umbrita dupa bunul plac. Aceasta mobilitate a aerului se reflecta in potentialele economii de energie in sistemele de aer conditionat si incalzire.

Pergola bioclimatica Brasov are capacitatea de a regla microclimatul din interior, in functie de necesitatile fiecarei conditii climatice. La 0° obtineti protectie si etansare maxima impotriva vantului, ploii si radiatiilor solare. Intre 45º sau 135º facilitam fluxul de aer si reglam trecerea luminii in functie de ceea ce avem nevoie.

Si cu 90° permite trecerea libera a luminii solare. In plus, aceasta inclinare poate fi folosita dupa o ninsoare pentru a preveni acumularea de fulgi de zapada sau grindina.

Avantajele unei pergole bioclimatice

La fel ca o pergola simpla, si o pergola bioclimatica Brasov are foarte multe avantaje. Primul si cel mai clar avantaj este crearea unui spatiu exterior pe deplin compatibil cu orice perioada a anului. Datorita sistemului sau de mobilitate cu sipci, asigura spatiului ventilatie naturala, regland microclimatul din interior. Aceasta circulatie a aerului ajuta la reducerea consumului de energie la incalzirea sau racirea spatiului.

O alta caracteristica care diferentiaza o pergola bioclimatica de restul de pe piata, este posibilitatea de a muta si regla lamelele de la distanta prin telecomanda. unele astfel de pergole includ un sistem software proprietar numit Sahara App Control, care permite ca produsul sa fie gestionat de la distanta prin orice dispozitiv Apple iOS sau Android.

Nu in ultimul rand, instalarea unei pergole bioclimatice nu necesita nicio autorizatie sau certificat, intrucat structura acesteia este considerata temporara si deci demontabila.

Asadar, acum ca ati vazut ce este o pergola bioclimatica Brasov, ati vazut si unele avantaje, cu siguranta va surade ideea de a achizitiona una. Din fericire, exista mai multe optiuni pe piata cand vine vorba despre asemenea pergole de acest ti pe piata.

Verifica si

Porte-finestre in PVC

Porte-finestre in PVC

Guida all’Acquisto delle Porte-finestre in PVC: Cosa Considerare Quando si tratta di migliorare l’estetica e …

Close