joi , aprilie 25 2024
Breaking News

Proiectare Instalatii Sprinklere

Este utila o proiectare instaltii sprinklere?

Toata lumea a vazut cel putin odata o instalatie sprinklere insa cate persoane stiu ca este necesara o proiectare instalatii sprinklere? Fireste, o asemenea proiectare este necesara pentru cladirile in care se doreste efectuarea unei instalatii.

Mai multe detalii in ceea ce priveste instalatiile respective puteti afla citind acest articol pana la final.

Se poate efectua instalatia fara proiectare instalatii sprinklere?

Este posibil sa va fi intrebat acest lucru deja. Ei bine, nu poate fi executata instalatia fara a exista o proiectare instalatii sprinklere. Instalatia este efectuata in baza unui proiect realizat de catre o firma de specialitate.

La fel stau lucrurile si cand vine vorba despre alte metode pentru stingerea incendiilor. Aici amintim instalatiile hidrantilor printre altele. In continuare va prezentam informatii cu privire la sprinklere.

Ce rol au sprinklerele?

Asadar, am vazut ca este necesara o proiectare instalatii sprinklere. Iata ce trebuie stiut despre acestea!

Sprinklerele sunt considerate a fi cea mai eficienta modalitate de a combate raspandirea unui incendiu in stadiile incipiente. Si combaterea unui incendiu atunci cand este mic este cea mai buna modalitate de a preveni ranirea oamenilor si deteriorarea proprietatii si a bunurilor.

Proiectare Instalatii SprinklereConform statisticilor si studiilor de specialitate, atunci cand sunt prezente sprinklere, sansele de a muri intr-un incendiu sunt reduse cu o jumatate pana la trei sferturi.

In ceea ce priveste pierderea medie a proprietatii per incendiu, aceasta este redusa cu o jumatate pana la doua treimi. Fireste, studiile si statisticile sunt efectuate in comparatie cu incendiile in care sprinklerele nu sunt prezente.

Sprinklere cu legatura fuzabila

Un sprinkler cu legatura fuzibila are doua parghii mentinute in loc de o legatura fuzibila din doua piese – lipire, care se topeste la o temperatura specificata. Cand parghiile sunt la locul lor, ele tin un capac pe orificiul stropitorului, impiedicand curgerea apei.

In caz de incendiu, atunci cand temperatura aerului devine suficient de fierbinte pentru a topi lipirea, legatura se separa, permitand parghiilor sa se desparta.

Sprinklere cu becuri frangibile

Un sprinkler cu bulb frangibil are un bec de sticla umplut cu lichid care tine capacul pe orificiul stropitorului, impiedicand curgerea apei. In caz de incendiu, pe masura ce temperatura incepe sa creasca, lichidul din bulb se dilata. Cand temperatura aerului devine suficient de fierbinte, lichidul se extinde pana la spargerea becului.

Aceasta permite presiunii apei sa impinga capacul. Apa curge din orificiu si loveste deflectorul. Deflectorul creeaza un spray care acopera zona specificata.

Pozitia aspersoarelor automate

Pentru a functiona corect, aspersoarele trebuie sa fie in pozitia sau orientarea corecta. In caz contrar, cea mai mare parte a apei va sari de pe tavan, creand un model slab de pulverizare la nivelul podelei si modificand dimensiunea picaturilor.

Un stropitor suspendat atarna jos de conducta de apa. Fluxul de apa curge in jos pe deflector. Un stropitor vertical se extinde in sus de la conducta de apa. Fluxul de apa curge in sus spre deflector. Un sprinkler de perete lateral este potrivit pentru instalarea in cazul in care constructia sau alte considerente speciale fac necesara plasarea sprinklerelor langa un perete.

Un aspersor pe un perete lateral are deflectoare speciale care evacueaza cea mai mare parte a apei departe de perete intr-un model asemanator unui sfert de sfera, cu o cantitate mica de apa indreptata spre peretele din spatele aspersorului.

Daca un sprinkler este instalat intr-un loc in care obiectele in miscare l-ar putea lovi si il pot deteriora, un dispozitiv de protectie pentru sprinklere ar trebui sa il protejeze. De exemplu, intr-un depozit cu rafturi, aparatoarele pentru sprinklere pot minimiza daunele cauzate de incarcaturile de paleti in miscare.

Concluzie

Pentru a beneficia de acest sistem de aparare impotriva incendiilor, este necesara o proiectare instalatii sprinklere. Acestea sunt considerate a fi metoda cea mai eficienta pentru a stinge focul intr-o cladire. Atat sprinklerele cu becuri frangibile cat si cele cu legatura fuzabila daca sunt instalate corect, sunt potrivite pentru stingerea incendiilor.

Verifica si

Porte-finestre in PVC

Porte-finestre in PVC

Guida all’Acquisto delle Porte-finestre in PVC: Cosa Considerare Quando si tratta di migliorare l’estetica e …

Close